Brutărie, în condiții jalnice amendată de ANSVSA

Inspectorii ANSVSA au descoperit condiții de igienă revoltătoare într-o brutărie, aceasta fiind amendată ulterior cu cu 10.000 de lei. 

În perioada 23–30 ianuarie 2026, Direcția Sanitar-Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Satu Mare a efectuat 93 de controale în diverse unități alimentare: abatoare, unități de procesare a cărnii și laptelui, brutării, patiserii, cofetării, supermarketuri, hipermarketuri, piețe agroalimentare, restaurante, cantine și magazine alimentare.

O brutărie din municipiu a fost sancționată cu 10.000 de lei pentru că nu respecta normele privind întreținerea spațiilor de prelucrare și depozitare a produselor alimentare, starea instalațiilor, utilajelor și ustensilelor utilizate în producție.

Reprezentanții DSVSA precizează că amenzi se aplică doar în cazuri în care deficiențele nu sunt remediate sau prezintă riscuri majore pentru consumatori. 

 

Citește și: AZI, la Guvern: Măsuri în sectorul creșterii animalelor!

Related Articles