Perioada în care plățile APIA aferente Campaniei 2024 ar fi trebuit să plece spre conturile fermierilor s-a încheiat, conform regulamentelor europene, la 30 iunie, însă mai sunt o mulțime de beneficiari care încă nu și-au încasat subvențiile cuvenite.
Dacă Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură nu a comunicat nimic în privința acestora, un mesaj venit din partea unui oficial al MADR – secretarul de stat Adrian Pintea – vine să-i liniștească pe fermierii aflați în această situație.
„Felicitări echipei APIA! Ați atins un rezultat remarcabil în campania 2024: peste 95% absorbție din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA) până la data de 30 iunie! Această performanță asigură României posibilitatea de a continua plățile fără riscul sancțiunilor din partea Comisiei Europene. Mulțumim pentru efortul și dedicarea de care ați dat dovadă! Mult succes în continuare, în pregătirea campaniei 2025 – de la controale până la plata în avans!”, spune Adrian Pintea într-un mesaj pe Facebook adresat angajaților APIA.


