Valentina și Tică, o luptă dramatică pentru viață, câștigată la Facultatea de Medicină Veterinară din Iași

Recent, la Clinica de Reproducție a Facultății de Medicină Veterinară din Iași, o căpriță gestantă, Valentina, a fost adusă în stare critică. Diagnosticul: o afecțiune metabolico-toxică severă, o amenințare mortală atât pentru ea, cât și pentru iezii nenăscuți.

Timpul era esențial. Specialiștii și studenții au acționat rapid, efectuând o operație cezariană de urgență. Într-o sală de operație plină de tensiune, s-a născut Tică, un ied micuț și fragil, care nu respira.

Lupta pentru viața lui Tică a fost dramatică. Manevre de reanimare, eforturi disperate, speranțe care păreau să se stingă. Dar echipa nu a renunțat. Cu răbdare și pricepere, l-a readus la viață.

Între timp, Valentina, supusă unei intervenții chirurgicale complexe, a fost monitorizată atent. Tratamentul postoperator antitoxic și antiinfecțios a fost crucial pentru recuperarea ei.

Astăzi, Valentina și Tică sunt bine. O poveste cu final fericit, care demonstrează profesionalismul și dedicarea medicilor veterinari din Iași. O experiență de neuitat pentru studenții Facultății de Medicină Veterinară, o lecție despre importanța fiecărei vieți salvate.