Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) intră în linie dreaptă cu procesul de închidere a vechiului Program Național de Dezvoltare Rurală (PNDR), termenul limită pentru depunerea cererilor de rambursare fiind 31 octombrie 2025. Pentru a asigura finalizarea la timp a proiectelor finanțate prin PNDR 2014–2020 (cu prelungire pe perioada de tranziție), instituția a adoptat o serie de măsuri de accelerare a plăților și simplificare a procedurilor administrative.
Potrivit consultantului în fonduri europene Cosmin Măglaș, AFIR a accelerat semnificativ fluxurile interne de plată și a introdus mecanisme noi pentru a ajuta beneficiarii să recupereze mai rapid sumele datorate. Una dintre aceste măsuri vizează cesiunea de creanță către furnizori, în special în ceea ce privește dreptul de rambursare a TVA.
”Domnul director a luat anumite măsuri pentru accelerarea plăților către beneficiarii PNDR. Știm că sfârșitul acestei luni este ultima dată când se pot depune cererile de rambursare pentru PNDR și astfel, AFIR a continuat procesul de simplificare a procedurilor pentru plata către beneficiari.
Este vorba despre cesiuni de creanță către furnizori, referitor la transferul dreptului de rambursare a TVA. Practic, înseamnă că beneficiarul fondurilor europene ar trebui să încaseze de la ANAF TVA-ul în fondurile europene, însă poate să cesioneze acest drept către furnizor, iar astfel, cu acceptul AFIR, furnizorul va merge direct la ANAF și își va face singur rambursarea de TVA. Practic, încasează mult mai repede banii după care altfel ar fi stat și 6-8 luni”, a explicat Cosmin Măglaș, în emisiunea ”Agricultura la Raport”.
În plus, AFIR a efectuat plăți în valoare de peste 31 de milioane de euro pe 17 octombrie, sumă direcționată către beneficiarii PNDR aflați în faza finală de implementare. Totodată, agenția a simplificat fluxurile interne de verificare a cererilor de plată, reducând birocrația și accelerând ritmul de procesare.
”Totodată, AFIR a accelerat procesul de plată către beneficiari și a reușit să plătească 31 de milioane de euro în data de 17 octombrie, ceea ce este foarte important în vederea închiderii proiectelor din PNDR”, a mai precizat Cosmin Măglaș.
Beneficiarii care nu au depus încă cererile de rambursare sunt sfătuiți să finalizeze documentația până la data de 31 octombrie, dată după care nu se vor mai putea efectua plăți din vechiul PNDR, program care va fi înlocuit integral de Planul Strategic PAC 2023–2027.






