Noile sume pentru schema de ajutor de stat în sectorul creșterii animalelor, luate pe semnătură!

Venirea vicepremierului Tánczos Barna la cârma MADR în urma demisiei lui Florin Barbu aduce după sine și schimbări privind schema de ajutor de stat în sectorul creșterii animalelor pentru anul 2026.

Ce-i drept, nu sunt decât schimbări formale, având în vedere că, la data demisiei lui Florin Barbu din fruntea Ministerului Agriculturii, proiectul de Hotărâre a Guvernului privind aprobarea sumei alocate schemei de ajutor de stat în sectorul creşterii animalelor pentru anul 2026 se afla în perioada de consultare publică și nu fusese încă promovat pe masa Guvernului.

Cum actul normativ nu poate fi înaintat Guvernului spre adoptare sub semnătura ex-ministrului agriculturii Florin Barbu și a celorlalți miniștri demisionari de la ministerele avizatoare, documentul a fost republicat în transparență decizională pe site-ul MADR, sub semnăturile noilor miniștri interimari.

Conform proiectului de act normativ republicat miercuri, suma alocată acestei scheme de ajutor de stat pentru anul 2026 este de maximum:

a) 137.201,1 mii lei credite de angajament, din care:

(i) 39.044,6 mii lei pentru speciile taurine, bubaline, porcine şi ecvidee;

(ii) 98.156,5 mii lei pentru speciile ovine şi caprine;

b) 142.319,6 mii lei credite bugetare, din care:

(i) 39.044,6 mii lei pentru speciile taurine, bubaline, porcine şi ecvidee;

(ii) 103.275,0 mii lei pentru speciile ovine şi caprine.

Vă reamintim că ajutoarele sunt furnizate sub formă de servicii subvenţionate întreprinderilor individuale şi familiale, persoanelor fizice autorizate, persoanelor fizice care deţin atestat de producător, după caz, precum şi persoanelor juridice care îşi desfăşoară activitatea în domeniul creșterii animalelor.

Intensitatea ajutorului de stat pentru efectuarea serviciilor menționate anterior este:

a) de până la 100% din costurile administrative aferente întocmirii şi menţinerii registrelor genealogice;

b) de până la 70 % din costurile aferente testelor efectuate de terţi sau în numele unor terţi pentru determinarea calităţii genetice sau a randamentului genetic al şeptelului.

Related Articles