Oierii fac calculele pentru Paște – Care va fi prețul mielului în viu

Mai sunt mai puțin de două luni până la Paște, iar oierii sunt în plin sezon de pregătire a mieilor pentru oamenii care doresc să cumpere carnea tradițională a acestei sărbători. Campania de fătări este aproape de final, astfel că mieii vor ajunge la greutatea optimă până atunci, iar carnea va fi de cea mai bună calitate, spun crescătorii de ovine.

Au început deja să se facă și calculele privind prețul mielului, iar Ionică Nechifor, președinte al asociației Moldoovis și director al Stațiunii de Cercetare Popăuți, spune că costul de producție al unui miel se ridică undeva la 22 de lei/kg.

”La Stațiunea de Cercetare Popăuți, campania de fătări este aproape de final, iar cu această ocazie putem asigura consumatorii că pentru sărbătorile de Paște o să avem mieii la o greutate optimă și vom putea asigura pentru o parte dintre ei, cei care doresc, carne de miel în această perioadă a sărbătorilor. Sigur că și în rândul fermierilor sunt destui miei la o greutate optimă și le recomand tuturor doritorilor să se îndrepte către ferme, direct la fermier, pentru că și prețul este mai accesibil.

Noi facem un calcul la Stațiunea de Cercetare Popăuți în fiecare an, așa cum v-am obișnuit deja, pentru un preț de producție și un preț de piață. Anul acesta, prețul de producție este de 22 de lei/kg în viu, și cred eu că în jurul acestui preț se va contura și finaliza, în condițiile în care cineva dorește să cumpere miei”, a precizat Ionică Nechifor.

Citește și: Preț minim garantat pentru carnea de miel? Ce spune ministrul Florin Barbu