VIDEO BioFresh Banat, o fermă de familie care oferă, prin Lidl, legume proaspete pentru familiile din întreaga țară

Cu toții știm că, atunci când ai familia aproape, lucrurile merg bine. Iar Lidl a demonstrat că știe să creeze o adevărată familie în jurul său, atunci când a hotărât să susțină producția locală prin investiții sustenabile în parteneriatele cu furnizorii de fructe și legume românești, așa cum o face și cu BioFresh Banat, o fermă de familie aparținând soților Nicoleta și Adrian Dumitrescu.

Nicoleta este medic veterinar, dar, când l-a cunoscut pe soțul ei, lucra ca expert în accesarea fondurilor europene. Cei doi, însă, și-au dorit să fie împreună nu doar acasă, ci și în carieră.

„BioFresh Banat a fost ideea noastră, a mea și a soțului meu: Am plecat întotdeauna pe comunicare și pe același drum în viață. Construim împreună tot ce vedeți aici. Suntem întotdeauna doi pe un drum comun. Soțul meu întotdeuna îmi spune că vom reuși în orice ne propunem noi. Am crezut că putem face acest proiect și, așa cum vedeți, l-am și făcut”, spune Nicoleta Dumitrescu.

Cei doi soți au decis să parieze pe agricultura ecologică și au depus dosarul pentru finanțarea serelor construite în comuna Satchinez, din județul Timiș, acolo unde se află cele trei locații ale proiectelor pe care le derulează, atât pe BioFresh Banat, cât și pe mai tânăra De Banat Cooperativa Agricolă, și acolo unde s-au hotărât să și locuiască.

„Pentru că ne-am dat seama că BioFresh Banat este un copil mic și nu poate funcționa fără noi, vedeți că aici este casa noastră. Aici locuim, aici ne creștem copiii, de aici ne facem business-ul”, spune Nicoleta încântată.

Cei doi soți cultivă legume certificate ecologic pe o suprafață de 1,6 hectare, iar pe lângă culturile principale de roșii, ardei, vinete, produc și o serie plante aromatice. N-a fost deloc ușor, însă parteneriatul cu reprezentanții Lidl România, care s-au arătat extrem de deschiși, i-a ajutat să-și găsească repede direcția.

„Parteneriatul cu Lidl este unul frumos, așa cum zic că e o căsnicie. Și în această căsnicie, ambii avem de câștigat. Colaborarea cu partenerul nostru s-a întâmplat acum șase ani. Eram la începuturi. Noi am mers către ei, ei ne-au răspuns extrem de repede și a durat foarte puțin până am început livrările efective. Am reușit să ducem la raft niște roșii extrem de gustoase, livrate în ambalaje prietenoase cu mediul”, povestește Nicoleta.

Aproape 120 de mii de tone, sau, dacă vreți cu cifre exacte, 117.312 tone – aceasta este cantitatea de fructe și legume românești care s-au regăsit pe rafturile magazinelor Lidl anul trecut.

De altfel, anual, retailerul își propune să crească și să consolideze parteneriatele cu producătorii locali și, prin urmare, să mărească volumul de fructe și legume românești la raft, atât pe parcursul anului, cât și în plin sezon. Astfel, în primele șapte luni ale lui 2024, retailerul a avut un total de aproape 70.000 de tone de fructe și legume românești în Piața Lidl și a colaborat cu peste 450 de producători locali de fructe și legume, din toate regiunile țării, printre care se află și BioFresh Banat, acum deja un partener experimentat al Lidl.

„La începuturile noastre mergeam adesea prin magazine, mai ales la raftul de roșii, și urmăream cu atenție ce se întâmplă. De multe ori desfăceam caserolele dându-le oamenilor să guste roșia noastră românească, care într-adevăr era mai bună. I-am întrebat pe unii dintre clienții din magazin ce îi atrage la legumele din import, de ce le cumpără, și unii ne-au spus că au ambalaje atractive. Și atunci am încercat să perfecționăm modul în care ne ambalăm produsele și credem noi că am și reușit”, își amintește Nicoleta.

Pentru a se asigura că poate oferi românilor fructe și legume proaspete și sigure, Lidl impune furnizorilor săi o serie de reguli de calitate pe baza cărora aceștia sunt certificați GLOBAL G.A.P. – un standard internațional recunoscut pentru producția agricolă realizată în condiții de siguranță și sustenabilitate.

„Este vorba despre un nivel de calitate pe care ne dorim și noi să îl avem, este în interesul tuturor”, spune Nicoleta. „Copiii noștri consumă tomatele așa, în stare proaspătă, din seră, ca pe căpșuni. Iar atunci când ne întâlnim cu toții duminica, la masă, e adevărat că facem o salată de roșii... Vedeți aici că suntem împreună cu toată familia… Familie înseamnă și oamenii care sunt alături de noi, pentru că avem angajați cu care suntem extrem de apropiați; trăind foarte mult timp împreună, suntem o familie. Avem angajați care sunt de la început, de șase ani, și sperăm că vor mai fi multă, multă vreme”.

Atunci când vorbește despre planurile de viitor, Nicoleta Dumitrescu spune despre cooperativa De Banat că este o cooperativă tânără.

„Este al doilea copil al nostru, din grupul nostru de firme și ne dorim ca ea să rămână în această nișă de legume certificate ecologic. Sera nouă pe care o vom construi va produce tomate și, pentru că suntem într-o continuă dezvoltare, ne vom crește cantitățile, așa că vă invităm să ne căutați la raft și să ne gustați, pentru că vom rămâne în continuare aici. Pentru că avem convingerea că și România poate”, mai spune Nicoleta Dumitrescu.

video
play-sharp-fill