Zeci de cadavre de animale abandonate pe o pășune. Primarul sub acuzații

Pe o pășune dintr-o localitate au au fost găsite numeroase cadavre de animale. Localnicii bănuiesc că sunt animalele primarului.

În comuna Urmeniș, județul Bistrița – Năsăud au fost găsite aproximativ 700 de cadavre de caprine, localnicii bănuiesc că animalele aparțin primarului comunei care deține o fermă, iar distanța dintre aceasta și animalele moarte este de cel mult 300 de metri.

Conform bistriteanul.ro, despre animalele lăsate în pășune au aflat și autoritățile DSVSA.

„A ajuns la noi o sesizare, însă nu avem dovada de la cine sunt. Sunt mai multe resturi de cadavre pe o pășune. Ieri a fost o echipă a DSVSA acolo, astăzi vor continua. Se pare că este vorba despre resturi de cadavre mai vechi”, a precizat Ioan Bogolin, șeful DSVSA Bistrița-Năsăud, pentru Bistrițeanul.ro.

Primarul comunei, neagă acuzațiile și spune că chiar dacă deține o fermă nu știe nimic despre animalele abandonate. „Să documenteze asta, a văzut cineva? pe mine sau pe oamenii mei?”, a spus primarul pentru aceeași publicație.

Cazul se află încă sub cercetare. 

Sursă poză: Bistriteanul.ro

 

Related Articles