Meteo – Noi avertizări Cod galben de ploi torențiale, grindină și vijelii în 29 de județe!

Meteorologii avertiează că manifestările de vreme rea se extind ușor, ușor pe arii mai largi în următoarele zile, acoperind o bună parte din teritoriul țării.

Potrivit unei informări a Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), pe parcursul zilei de miercuri, 27 mai, și în noaptea de miercuri spre joi în nord-vestul, nordul, estul și, local, în centrul și sud-estul țării, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin intensificări ale vântului și vijelii cu viteze la rafală în general de 40-60 km/h), ploi torențiale, descărcări electrice și, pe arii, restrânse grindină. În intervale scurte de timp, de 1-3 ore, se vor acumula cantități de apă de 10-20 l/mp.

Mai mult, în intervalul 27 mai, ora 12:00 – 27 mai, ora 23:00, va fi în vigoare o avertizare meteo Cod galben potrivit căreia, în Maramureș, în nordul Transilvaniei și în cea mai mare parte a Moldovei (vezi Harta 1), vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin intensificări ale vântului și vijelii, cu viteze la rafală de 50-70 km/h și, izolat, peste 80 km/h, ploi torențiale, descărcări electrice și, pe alocuri, grindină de mici și medii dimensiuni. În intervale scurte de timp, de 1-3 ore, cantitățile de apă vor fi, local, de 15-25 l/mp.

Meteo – Noi avertizări Cod galben de ploi torențiale, grindină și vijelii în 29 de județe! Meteo meteo
Harta 1 (Sursa: ANM)

Pentru ziua de joi, 28 mai, meteorologii anunță intensificări ale vântului în cea mai mare parte a țării, cu viteze la rafală în general de 45-55 km/h, în timp ce alte manifestări de instabilitate atmosferică vor mai fi pe arii restrânse doar în regiunile sudice.

Totodată, pentru intervalul 28 mai, ora 8:00 – 28 mai, ora 21:00, ANM a emis chiar o avertizare meteo Cod galben potrivit căreia vântul va avea intensificări în Moldova, cea mai mare parte a Transilvaniei, sudul Banatului, jumătatea de vest a Olteniei, nord-estul Munteniei și nordul Dobrogei (vezi Harta 2), unde la rafală se vor atinge viteze de 50-70 km/h. În Carpații Meridionali și Occidentali local vor fi rafale de 70-90 km/h.

Meteo – Noi avertizări Cod galben de ploi torențiale, grindină și vijelii în 29 de județe! Meteo meteo
Harta 2 (Sursa: ANM)

Related Articles