Fotbal, nu glumă: Fermierii își dovedesc talentul în Marea Finală de vineri

20

Au mai rămas trei zile în care fermierii se mai pot antrena pentru a câștiga Marele Premiu și trofeul Campionatului Național de Fotbal al Fermierilor, ediția a III-a! Prin organizarea acestui eveniment se dorește a evidenția faptul că agricultura și fermierii pot fi imaginea României deoarece sunt performați și contribuie activ la dezvoltarea spațiului rural.

După 4 etape organizate în 4 orașe unde au participat 32 de echipe și zeci de fermieri pasionați de fotbal și sport, finala ediției a III-a va avea loc vineri, 21 aprilie la Cheile Grădiștei, la ora 18.00  https://s.go.ro/ars29sel)

8 echipe din patru orașe, Slobozia, Constanța, Timișoara și Iași vor fi prezente în Finală. Premiul cel Mare este de 5.000 de lei pentru fiecare jucător al echipei câștigătoare. Pe lângă Premiul cel Mare se vor oferi și 3 trofee pentru: Cel mai bun Portar, Golgheterul campionatului și Veteranul Competiției.

Anul trecut, cele 4 echipe semifinaliste care s-au luptat pentru cupa Campionatului au fost Aldahra Agricost, Fertilia, Maria Group și Vestagro Timișoara. Câștigătoarea Cupei Campionatului și a medaliei de aur a fost echipa Aldahra Agricost; locul 2 și medaliată cu argint a fost echipa Maria Group, iar locul 3 și medaliată cu bronz a fost Fertilia.

Campionatul Național de Fotbal al Fermierilor 2023 este organizat de Forumul Agricultorilor si  Procesatorilor Profesionisti de Porumb din România (Forumul APPR) cu susținerea Partenerului Oficial, Corteva Agriscience, a Partenerului Instituțional, USV Iași.

Campionatul Național de Fotbal al Fermierilor a pornit de la dorința de a arăta cine sunt fermierii României și cât de mult sunt implicați în comunitățile locale. CNFF este unul din proiectele care mobilizează oamenii și companiile din agricultura românească.

Numele jucătorilor echipelor din finală – Campionat – Finala ediției a III-a – 2023

Slobozia

Echipa Maria Group

1. Khalil Marc – căpitan echipă

2. Andrei Radu

3. Alexe Ionuț

4. Comșa Andrei

5. Popescu Costin

6. Bucurica Marian

7. Vilcu Ionuț

8. Popescu Florin

9. Iamandi Nicolae – portar

Echipa ACCPT Ialomita

1. Barbu Adrian – portar

2. Zlotea Alin

3. Chelu Madalin

4. Sabin Topala

5. Mihai Marius

6. Dinu Adrian

7. Dobre Gabriel

8. Ion Alexadndru

9. Mihai Marius – Căpitanul echipei

Constanța

Echipa Ținutul Buzăului

1. Ștefan Petru – portar

2. Zaman Lucian – căpitan echipă

3. Mogoș Cătălin

4. Chirica Ionuț

5. Cernat Bogdan

6. Ciocan Răzvan

7. Ion Mihai

8. Prună Alexandru

Echipa Comcereal Vrancea

1. Calotă Robert

2. Ungureanu Mihai

3. Iordache Matei

4. Munteanu Marius

5. Gaboră Ionuț

6. Toader Marius

7. Bujor Dan

8. Cristea Lucian

9. Ion Florin – căpitan și portar

Timișoara

Echipa Intersol Arad

1. Nicola Alin – căpitan

2. Iacob Claudiu

3. Demenescu Alex

4. Maurea Sorin

5. Saracuț Paul – portar

6. Vicol Răzvan

7. Vicol Casian

8. Iovicin Alex

Echipa Vestagro

1. Galea Adrian

2. Jicu Gavril-Ovidiu

3. Moisuc Ioan

4. Olaru Nicușor-Ionuț

5. Tranculov Fănel

6. Szofran Miki

7. Visilcin Daniel

8. Visilcin Marian-Nicolae

9. Romoniță Cristian – căpitan

10. Ciocani Ioan – portar

Iași

Echipa Agralpin

1. Vrabie Narcis – căpitan

2. Vrabie Vasile

3. Vrabie Iosif

4. Vrabie Claudiu

5. Lupu Dumitru

6. Sumanariu Ovidiu

7. Dorcu Sergiu

8. Borcoi Casian

9. Ibrian Adi – portar

Echipa Agronomia Iași

1. Copcic Antonio Constantin

2. Sandu Eduard

3. Plop Tudor George

4. Onofrei Andrei Florin

5. Spulbăr Cristinel

6. Turcu Mario Gabriel

7. Macovei Ștefan

8. Chiriac Ionuț – căpitan

9. Molocea Cosmin – portar